Naše tipy na vhodnou kosmetiku

Kosmetické tipy Alcina

Kdy má smysl začít s oční péčí? Určitě už od 25ti let jako preventivní péče - partie kolem očí bývají sušší. Doporučujeme používat gelové přípravky, které nemastí a velmi dobře se vstřebávají. K péči o oční okolí používejte pouze speciální oční přípravky, které jsou vyvinuty pro citlivé oční partie a obsahují velmi málo konzervačních a parfemačních látek.

Série přípravků Alcina Haar Therapie s obsahem přírodních účinných látek

Vlasové problémy nikdy nepřicházejí na naši hlavu jeden po druhém, ale stejně jako v případě psychických starostí se nabalují a vrství. Dopřejte proto svým vlasům ucelenou péči v podobě nové řady Haar Therapie od Alciny a dostaňte je zpět do kondice díky hydratačním a zklidňujícím látkám s šetrnými mycími složkami.

Šampon a lotion řady Haar Therapie obsahují komplex Aquarich, což je speciální formule účinných látek, jejichž kombinace zlepšuje a stabilizuje v pokožce hydrataci, která dokáže proniknout až do spodních vrstev pokožky (epidermis). Komplex obsahuje silně hydratační sojový lecitin a posilující výtažek z černého ovsa. Tato rostlina obsahuje vysoký podíl sirných aminokyselin (menthioninu a cystinu), které jsou důležitými stavebními látkami podporujícími regeneraci povrchu vlasu a tudíž i jeho efektivní zpevnění. Díky těmto složkám je pokožka hlavy také chráněna před ztrátou vlhkosti, která způsobuje její nerovnováhu a stárnutí.

Co je kuperóza

Za kuperózu označujeme stav pleti, při kterém jsou na ni patrné drobné rozšířené cévky často tvořící typické shluky. Cévky nemizí, naopak, kresba se s časem zvýrazňuje a rozšiřuje. Tento stav označujeme jako couperosis parva, tj. pravá kuperóza, které předchází řada stádií. Na osobách postižených kuperózou si všimneme především nápadného zarudnutí, zejména v oblasti tváří. Při bližším pohledu vidíme mnoho drobných rozšířených cévek a často mírný otok. Postupně se stav může zhoršovat, cévky jsou patrné i na jiných místech obličeje, také na krku a dekoltu a projev postupně přechází do kožní choroby - rasacei neboli dermatitis rosacea. Je charakteristické, že osoby s klasickou kuperózou nepociťují zpravidla žádné subjektivní potíže.

Vývoj kuperózy
Postižený si zpočátku všimne výraznějšího zarudnutí obličeje - například při náhlé změně teploty, které mizí za stále delší dobu až se stane trvalé. Postupně se zvýrazňují drobné kožní cévky a objevuje se typický rumělec tváří. Tento stav zpravidla přechází v průběhu několika let v rosaceu, pokud není aktivně řešený.

Co se děje v kůži při kuperóze
Prvotně se jedná o postižení drobných cév ve škáře a blízkém podkoží. Cévky praskají nebo se rozšiřují, vznikají tzv. teleangiektázie, je porušen kontinuální tok krve a s ním i celý imunometabolický stav příslušného okrsku kůže. Pokud tento stav trvá delší dobu, nastává porucha bariérové funkce kůže a narušení mikrobiální rovnováhy. Pomnoží se některé mikroorganizmy, což vede k projevům zánětu kůže a dalšímu stádiu postižení - rosacei.

Rizikové faktory kuperózy
Jak kuperóza, tak rosacea jsou významně ovlivnitelné naším chováním. Součástí terapie - ať již v salonu nebo u těžších stádií v ordinaci dermatologa, je poučení o vhodné fotoprotekci. Opalování se jednoznačně nedoporučuje, jelikož ve všech případech kuperózu zhoršuje a vede nezadržitelně k přechodu do rosacei.
Strava - vyhýbáme se prokrvujícím potravinám a nápojům, jakými jsou káva, alkohol, horké nápoje, ostré koření nebo silně aromatické potraviny.
Klimatické podmínky - nepříznivě působí náhlé změny teplot nebo chemické vlivy. Ohroženi jsou především pracovníci mrazíren, kuchařky, kadeřnice nebo manikérky.
Stres - především trvalý stres představuje rizikový faktor.
Nevhodná kosmetika - nedoporučujeme ošetření přípravky s obsahem etanolu nad 3%, intenzivní čisticí kúry, mechanický peeling nebo koncentrované silice.
Vrozené faktory - častěji jsou postiženy ženy, rizikovější je světlejší pleť. Roli hrají i dědičné dispozice.

Proč je důležité o pleť s kuperózou od počátku správně pečovat
Uvedli jsme, že nevhodně ošetřovaná kuperóza zpravidla přechází do rosacei, tj. zánětu kůže, který je nutné řešit cílenou léčbou, která si většinou vyžádá antibiotika. Sklon ke kuperóze nebo rosacei vyléčit nedokážeme, avšak vhodnou kosmetickou péčí, režimovými opatřeními a důslednou fotoprotekcí můžeme postup kuperózy a rosacei významně zpomalit nebo zcela zastavit.

SynCare Hydratační tělový balzám 100% kyselina hyaluronová
Hydratace je při opalování důležitá, zklidňující účinek, s kyselinou hyaluronovou, s vitaminem C.

Hydratace pleti omezuje riziko spálení
Většina z nás již nepodceňuje volbu ochranných přípravků při opalování. Zatímco před 10 lety byla běžná kosmetika s SPF 8 i 10, dnes se stává vzácností SPF 15. Varování dermatologů dosáhla svého cíle a lidé se všeobecně více chrání před slunečním zářením. Základem je dnes SPF 20 a postupně stoupá spotřeba nejvyšší ochrany SPF 50+.

Hydratace pleti před, v průběhu a po opalování je dosud zanedbávána. Přitom je důležitá pro optimální opálení i pro omezení rizika spálení pokožky. Samotné opalovací přípravky sice částečně mohou pleť hydratovat, avšak jejich hlavním účelem je ochrana při opalování. Hydratace kůže, kterou zprostředkovává koupel, je jen krátkodobá a vlastní koupel vede k smývání přípravku.

Hydratační mléka a gely jsou optimálním řešením pro správnou hydrataci pokožky. Nesmí být mastné a ideálně by měly obsahovat, kromě vody, další hydratační složky - například kyselinu hyaluronovou nebo glycerin.  Nanášejí se 25 až 30 minut před opalováním a po osprchování po opalování.
SynCare Hydratační tělový balzám 100% kyselina hyaluronová je ideální přípravek pro hydrataci pleti při opalování.

 

Můžete se ještě na dovolené opalovat, když jste se spálili?
Vždy záleží na délce pobytu na slunci a intenzitě "spálení". Znovu vystavit pokožku slunečnímu záření je možné až po úplném odeznění zarudnutí se současným objevením se pigmentace. U mírného "spálení" to bývá třetí až čtvrtý den. Při intenzivním solárním erytému nejdříve až po 6. - 7. dnu a vždy v kombinaci s vysokou SPF ochranou nejlépe 50+, kterou postupně snižujeme na SPF 30 až 20.

 

První pomoc při nežádoucích reakcích na opalování
Mezi časté nežádoucí reakce na opalování patří spálení pokožky (solární dermatitida) a fototoxická reakce.
Spálení pokožky - prevencí je vysoký UV faktor. Důležitá je dobrá hydratace kůže před i po opalování a optimální pitný režim. Při spálení používáme gelové přípravky - SynCare Gel s arganovým olejem, při mírném spálení postačí SynCare Hydratační tělový balzám 100% kyselina hyaluronová.
Fototoxická reakce - v aplikovaném přípravku, ale také například v perorální léčivu nebo potravině je obsažena látka, která zvyšuje vnímavost kůže k UV záření. Hlavním projevem je intenzivní světle červené zarudnutí pokožky, často s puchýřky. Postižená místa chladíme léčivými gely - vhodný je Fenistil gel, který uleví také od pocitů svědění. Tyto účinky má rovněž Hydrocortison mast 1%. Současně můžeme podat antihistaminikum - např. Xyzal.

Všechny tipy na vhodný nákup kosmetiky